روحانی: همکاری وزارتخانه ها و نهادها برای حفاظت از منابع طبیعی ضروری است

1
رییس جمهور در جلسه شورای عالی محیط زیست که 4 منطقه جدید حفاظت شده هم مورد تایید قرار گرفت، گفت: همکاری و هماهنگی همه نهادها و وزارتخانه ها به منظور حفظ و صیانت از منابع طبیعی کشور در عین توجه به موضوع توسعه و مسایل اجتماعی ضروری است.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، همزمان با 29 دی ماه روز هوای پاک، دومین جلسه شورای عالی محیط زیست در دولت یازدهم صبح دوشنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» رییس جمهوری برگزار شد.

رییس جمهور با اشاره به اهمیت مسایل زیست محیطی بر پرهیز از بخشی نگری در تدوین آیین نامه ها و قوانین مربوط به محیط زیست تاکید کرد.
در این جلسه موضوع قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا پس از 10 سال مورد بازنگری قرار گرفت و مصوب شد، استاندارد جدید در خصوص خروجی آلاینده های وسایل نقلیه موتوری تعیین شود.

همچنین کلیات سند مطالبه ضرر و زیان قانون صید و شکار به منظور جلوگیری از شکار بی رویه و قاچاق حیات وحش تصویب و قرار شد جزییات بیشتر با هماهنگی دستگاه های مربوطه بررسی و سپس به عنوان مصوبه ابلاغ شود.

اعضای شورای عالی محیط زیست همچنین کلیات طرح اعلام 4 منطقه جدید حفاظت شده را مورد تایید قرار دادند. این طرح به منظور جلوگیری از فرسایش و تخریب طبیعت و حفظ منابع طبیعی از سوی سازمان محیط زیست و منابع طبیعی ارایه شده است. بر اساس کنوانسیون های بین المللی تا سال 2020 باید 17 درصد از عرصه سرزمینی و 10 درصد از سواحل به شیوه های مختلف جز مناطق حفاظت شده قرار گیرد.

«غار درفک» در استان گیلان و «آبشار شوی» در استان خوزستان به عنوان جاذبه طبیعی ملی، «جنگل ابر» در استان سمنان به عنوان منطقه حفاظت شده و «منطقه سمندر» یک در استان لرستان به عنوان پناهگاه حیات وحش، 4 منطقه جدید حفاظت شده هستند.

در این جلسه مقرر شد، سازمان محیط زیست و منابع طبیعی آیین نامه اقدام ملی برای مقابله با گرد و غبار و ریزگردها را برای تصویب به هیات دولت ارسال کند. همچنین تصویب کلیات طرح تعرفه خدمات آزمایشگاهی از دیگر مصوبات جلسه شورای عالی محیط زیست بود.

معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی در این جلسه ضمن ارایه گزارشی از وضعیت محیط زیست کشور، اقدام نمادین رییس جمهوری در استفاده از قطار شهری برای رسیدن به محل کار خود را ارزشمند توصیف کرد و اظهار امیدواری کرد استفاده از وسایل نقلیه عمومی از سوی شهروندان بیش از پیش مورد اقبال قرار گیرد.

او با اشاره به مصوبه دولت در خصوص مبارزه با آلودگی هوا، از بازرسی متوالی خطوط تولید خودروسازان به منظور تولید خودرو یورو4، خبر داد و بازنگری در استانداردهای موجود در معاینه فنی خودروها را گام بلند در جهت مبارزه با آلودگی هوا دانست.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از حضور قضات، وکلا، حقوقدانان، فقها و کارشناسان در تدوین قانون مطالبه ضرر و زیان قانون صید و شکار خبر داد و گفت: قانون باید از یکسو جنبه بازدارندگی برای متخلفان داشته باشد و از سوی دیگر باعث صیانت از گونه های جانوری در کشور شود.

ابتکار تعیین مناطق حفاظت شده را در جهت صیانت از منابع طبیعی کشور ارزیابی کرد و گفت: در مناطق حفاظت شده حداقل زمین خواری و تغییر کاربری انجام شده است.

اشتراک:

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

  1. سلام،‌ این نوشته یک «دیدگاه» است.
    برای پاک کردن یا ویرایش یک دیدگاه، باید وارد بخش مدیریت شوید، سپس به بخش دیدگاه‌ها بروید٬ در آن‌جا می‌توانید دیدگاه‌ها را ویرایش و یا پاک کنید.

نظر خود را بیان کنید